do kasy suma: 0,00 zł
Spawarka inwertorowa MMA do twoich potrzeb 0
Spawarka inwertorowa MMA do twoich potrzeb

Spawarki inwerterowe do spawania metodą "MMA".

Przed zakupem spawarki warto poświęcić trochę czasu na pozyskanie ważnych informacji które będą bardzo przydatne przy doborze właściwiej spawarki.

Na co warto zwrócić uwagę?
Co oznaczają technologie wspomagające spawacza?
Najważniejsze parametry w urządzeniu.
Tranzystory MOSFET czy IGBT?

Spawarki inwertorowe należą do narzędzi używanych przede wszystkim do prac amatorskich i półprofesjonalnych. Spawarki cechują się niewielką masą oraz rozmiarem, co za tym idzie są doskonałym wyjściem do prac poza warsztatem, czy też do prac na wysokości, gdzie niema możliwości wniesienia migomatu, który masą przewyższa spawarkę elektrodową 3-krotnie.

Musimy też wziąć pod uwagę jaki budżet przeznaczyć na urządzenie (do czego i jak często będzie nam służyć).

Charakterystyka MMA:

  • wysoka praktyczność
  • wysoka ekonomiczność
  • brak butli gazowych
  • niewielka ilość dymów
  • spawanie we wszystkich pozycjach

 

Podstawowy parametr.


Kluczowym parametrem spawarki jest na pewno rodzaj zasilania. W zależności do jakiej pracy posłuży nam spawarka jest to decydujący oraz najistotniejszy parametr który trzeba wziąć pod uwagę.

Zasilanie 230 V jest stosowane przy pracy w domu, używając zwykłego zasilania sieciowego.
Zasilanie 400 V jest stosowane do pracy głównie w zakładach przemysłowych.

Warto tutaj dodać, rzecz oczywistą że spawarki o natężeniu prądu 400V mają dużo większe osiągi a ich amperaż sięga nawet 400A.


Na co trzeba zwrócić uwagę?


Prąd spawania (A) - jest to wartość natężenia prądu spawania. Zmiana natężenia jest dobierana do średnicy elektrody, jej gatunku i pozycji spawania. Najczęściej wybieranymi spawarkami są te o amperażu maksymalnym 200 A. Przy tym amperażu nasza spawarka zdolna jest spawać elektrodami od 1 do 5 mm.

Cykl spawania (%) - jest to sprawność spawarki, wyrażona w procentach która dotyczy cyklu 10 min spawania. Przykładowy 60% , można spawać 6 min spawania i 4 min chłodzenia. Im większy procent cyklu spawania, tym dłużej spawarka może pracować bez odpoczynku.

Metody spawania - coraz więcej urządzeń spawalniczych proponuję kilka metod spawania w 1 spawarce. Najczęściej w spawarkach MMA producenci udostępnią możliwość:

Opcji TIG - lift - zmiana charakterystyki przy zajarzaniu łuku. Do spawania metodą TIG - Lift należy dokupić specjalny uchwyt z zaworkiem.

 

Rodzaj tranzystora - mała/wielka różnica - warto wiedzieć


MOSFET – w pewnym zakresie posiadają dodatni współczynnik temperaturowy, co oznacza, że mocniej obciążony (podgrzany) tranzystor niejako sam ogranicza prąd. (Jest mniej narażona na awarie + w trakcie reszta tranzystorów jest odcinana, dzięki czemu usterka nie zajmuje reszty podzespołów). W tranzystorach MOSFET nie występuje zjawisko „ogona prądowego”, co w praktyce oznacza, że mogą być bardzo szybko wyłączane, a to przekłada się na zmniejszenie przełączeniowych strat mocy.

Tranzystory IGBT – stosunkowo nowsza, lżejsza i mniejsza technologia od MOSFET co przekłada się na większą mobilność takiego urządzenia. Do tego urządzenie lepiej sprawdza się na słabszych instalacjach elektrycznych i przy spawaniu prądem o dużym napięciu. Spawarka szczególnie jest przydatna wszędzie tam gdzie potrzebujemy urządzenia o mniejszych wymiarach i małej wadze Do tego technologia IGBT .

Zarówno jeden i drugi typ podzespołów ma swoich zwolenników. Jednak dla zwykłego kowalskiego rodzaj zastosowanych komponentów nie ma aż takiego znaczenia.

 

Wspomaganie spawającego - techonologie warte uwagi


Arc force - umożliwia regulację dynamiki łuku spawalniczego. Zmniejszenie wartości funkcji daje łuk miękki i mniejszą głębokość wtopu, natomiast zwiększenie wartości funkcji powoduje głębsze wtopienie i możliwość spawania łukiem krótkim. Przy ustawieniu największej wartość dla funkcji ARC FORCE możliwe jest "wciśnięcie elektrody w jeziorko roztopionego metalu i przepalenie materiału na wskroś.

HOT START - nazywany popularnie gorącym startem umożliwia poprzez chwilowe podwyższenie prądu spawania ponad wartość ustawioną przez spawacza. HOT START działa w momencie zajarzenia  łuku i ma na celu zapobieganiu przyklejenia elektrody do materiału. Jest dużym ułatwieniem podczas zapalania elektrody.

ANTI STICK - funkcja polegająca na odcięciu/zminimalizowaniu napięcia i prądu spawania w wypadku zwarcia elektrody z spawanym materiałem. ANTI STICK umożliwia spawaczowi łatwiejsze oderwanie elektrody.

VRD - wyłącza zasilanie w ciągu kilku milisekund po zakończeniu spawania co redukuje napięcie na elektrodzie otulonej do bezpiecznego poziomu dla spawacza. W wypadku kontynuowania spawania VRD zwiększy natychmiast napięcie spawania umożliwiając spawaczowi kontynuowanie pracy. Spawarki inwertorowe z VRD powinny byc stosowane przedewszystkim w wilgotnych miejscach pracy np. kanalizacje, wykopy, elektrociepłownie etc


 Prezentacja metody spawania MMA

Komentarze do wpisu (0)

do góry
 
Przejdź do porównywarki
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl