do kasy suma: 0,00 zł
Spawarka inwertorowa, migomat do twoich potrzeb - MIG MAG 0
Spawarka inwertorowa, migomat do twoich potrzeb - MIG MAG

Spawarki inwerterowe, migomat do spawania metodą "MIG-MAG".

Przed zakupem spawarki warto poświęcić trochę czasu na pozyskanie ważnych informacji które będą bardzo przydatne przy doborze właściwiej spawarki.

Na co warto zwrócić uwagę?
Technologie wspomagające spawacza?
Najważniejsze parametry w urządzeniu.
Tranzystory MOSFET czy IGBT?

 

 

Podstawowy parametr.


Kluczowym parametrem migomatu jest na pewno rodzaj zasilania. W zależności do jakiej pracy posłuży nam spawarka jest to decydujący oraz najistotniejszy parametr który trzeba wziąć pod uwagę.

Zasilanie 230 V jest stosowane przy pracy w domu, używając zwykłego zasilania sieciowego.
Zasilanie 400 V jest stosowane do pracy głównie w zakładach przemysłowych.

Warto tutaj dodać, rzecz oczywistą że spawarki o natężeniu prądu 400V mają dużo większe osiągi a ich amperaż sięga nawet 500A.


Na co trzeba zwrócić uwagę?


Prąd spawania - jest to wartość natężenia prądu spawania. Im większa wartość prądu tym grubszym drutem możemy spawać.

Cykl spawania - jest to sprawność spawarki, wyrażona w procentach która dotyczy cyklu 10 min spawania. Przykładowy 60% , można spawać 6 min spawania i 4 min chłodzenia. Im większy procent cyklu spawania, tym dłużej spawarka może pracować bez odpoczynku.

Metody spawania - coraz więcej urządzeń spawalniczych proponuję kilka metod spawania w 1 spawarce. Najczęściej w migomatach producenci udostępnią możliwość spawania metodą MMA.

Spawanie bez gazu "FLUX" !

Sa dwie metody spawania; jedna to jest spawanie w oslonie gazu, a druga to spawanie specjalnym drutem majacym otuline na wierzchu i wtedy nie stosuje sie gazu. Przy spawaniu z otulina Migomatem trzeba usuwac otuline mlotkiem, ( tak samo jak elektroda ) jak spawa sie w oslonie gazowej spaw wychodzi od razu ladny i bez dodatkowej pracy. Spawanie materialow grubszych trzeba stosowac grubszy drut, aby spaw byl mocny i przetopiony. Jesli zastosujesz z otulina to bedzie on juz grubszy i nie bedzie mozna wlozyc grubszego drutu, aby wszedl do pancerza. Max gubosc drutu jaka mozna uzyc to jest, jaki jest gruby pancerz do ktorego sie go wklada. Spawanie materialow o grubosci 8mm tym migomatem to bedzie bardzo trudne.

 

Rodzaj tranzystora - mała/wielka różnica - warto wiedzieć


MOSFET – w pewnym zakresie posiadają dodatni współczynnik temperaturowy, co oznacza, że mocniej obciążony (podgrzany) tranzystor niejako sam ogranicza prąd. (Jest mniej narażona na awarie + w trakcie reszta tranzystorów jest odcinana, dzięki czemu usterka nie zajmuje reszty podzespołów). W tranzystorach MOSFET nie występuje zjawisko „ogona prądowego”, co w praktyce oznacza, że mogą być bardzo szybko wyłączane, a to przekłada się na zmniejszenie przełączeniowych strat mocy.

Tranzystory IGBT – stosunkowo nowsza, lżejsza i mniejsza technologia od MOSFET co przekłada się na większą mobilność takiego urządzenia. Do tego urządzenie lepiej sprawdza się na słabszych instalacjach elektrycznych i przy spawaniu prądem o dużym napięciu. Spawarka szczególnie jest przydatna wszędzie tam gdzie potrzebujemy urządzenia o mniejszych wymiarach i małej wadze Do tego technologia IGBT .

 

Wspomaganie spawającego - technologie warte uwagi


2/4 takt - funkcja umożliwiająca sterowanie cyklem spawania. W 2-takcie jednokrotne naciśnięcie i przytrzymanie przycisku w uchwycie spawalniczym uruchamia spawanie, a zwolnienie przycisku kończy proces. Tak więc w 2-takcie spawamy z naciśniętym przyciskiem i sposób ten sprawdza się przy wykonywaniu spoin krótkich i punktowych. W cyklu 4-taktowym spawanie rozpoczyna naciśnięcie i zwolnienie przycisku. Powtórzenie tej czynności kończy proces. Jest to sposób wygodny przy wykonywaniu spoin długich.

Puls - funkcja dostępna w migomatach z wyższej półki. Między drutem a spoiną jarzy się łuk o małej mocy, zasilany prądem podstawowym (bazowym), przerywany impulsami o bardzo wysokim natężeniu prądu. Wszystkie parametry są tak dobrane, aby w czasie niskiego prądu następowało uformowanie jednej kropli ciekłego metalu na końcu drutu, a następnie jej bezzwarciowe przeniesienie w sposób natryskowy do spoiny w czasie wysokiego impulsu. Pierwotnie spawanie prądem pulsującym było wykorzystywanie do spawania aluminium oraz stali nierdzewnych. Największą korzyścią spawania prądem pulsującym jest spoina wolna od odprysków o prawidłowym przekroju bez porowatości.

Synergia - prosto ujmując, opcja programowania kilku parametrów na raz. Spawacz może w czasie pracy dostroić jednym przyciskiem prąd spawania, a reszta zaprogramowanych już parametrów do danego prądu spawania ustawia się automatycznie.


 Prezentacja metody spawania MIG

Komentarze do wpisu (0)

do góry
 
Przejdź do porównywarki
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl